ZABIEGI KOSMETYCZNE W CIĄŻY – SPRAWDŹ KONIECZNIE CO MOŻESZ I CZEGO LEPIEJ UNIKAĆ

CIĄŻA A ZABIEGI KOSMETOLOGICZNE

Wiele kobiet w okresie ciąży nie chce rezygnować z profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetologicznych czy też medycyny estetycznej. Wiele firm profesjonalnych, wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, tworzy specjalne linie kosmetyków czy też procedury zabiegowe przeznaczone specjalnie dla przyszłych mam. Zawierają one dozwolone elementy zabiegów, a kosmetyki pozbawione są substancji niedozwolonych, mają także delikatniejszy zapach. Ich skład jest dopasowany do cery kobiet ciężarnych, które są bardziej wymagające ze względu na zmiany hormonalne mające wpływ na skórę. Dzieje się tak również w naszej klinice kosmetologicznej w Warszawie.

Niektóre zabiegi są jak najbardziej dozwolone dla kobiet w ciąży. Niektóre są wręcz wskazane. Pewne zabiegi kobiety w ciąży powinny odłożyć na czas po urodzeniu i po okresie karmienia. Istotny jest również konkretny trymestr ciąży. Pierwszy to czas bardzo szczególny i delikatny. Radzimy powstrzymać się wtedy przed ingerowaniem w struktury skóry twarzy i ciała. Natomiast, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, Pani czuje się dobrze i jest pod stałą opieką lekarza prowadzącego, to jak najbardziej może korzystać z zabiegów kosmetyki drobnej jak i profesjonalnej u kosmetologa – jeśli mieszkasz w Warszawie, to z przyjemnością zapraszamy do SKINSPACE.

CO MOŻNA W CIĄŻY?

Skóra twarzy zmienia się, czego przyczyną jest intensywna praca układu hormonalnego, Jest to naturalne zjawiskiem u kobiet będących w ciąży, ten szczególny czas może skutkować pojawieniem się zmian skórnych nawet u kobiet, które wcześniej nie borykały się z problemami skórnymi. Należy to zaakceptować, zrozumieć, że wszystko zależy od hormonów i udać się do specjalisty kosmetologa, który poprawi stan cery i samopoczucie Klientki. Wówczas nadmierne przesuszenie, odwodnienie skóry jak i pojawiające się zmiany skórne, wypryski na tle hormonalnym, możemy zwalczyć za pomocą odpowiednio dobranych przez specjalistę zabiegów. Aby mieć pewność, że jesteśmy w rękach profesjonalisty, który zna się na zabiegach dedykowanych kobietom w ciąży, warto wybrać się do miejsca, w którym w usługach podkreślone jest wykonywanie zabiegów dla kobiet w ciąży – tak jak w naszej klinice w Warszawie.

W SKINSPACE zalecamy zabiegi pielęgnacyjne manualne, skupiające się na poprawie nawilżenia skóry, jak również oczyszczanie wodorowe, hydradermabrazja, oksybrazja i infuzja tlenowa. Dobrze byłoby, aby zabiegi wzbogacone zostały o masaż limfatyczny, który odprowadzi ewentualne obrzęki i toksyny do węzłów chłonnych a dodatkowo przyniesie chwile relaksu i wyciszenia.

Wskazane jest również zastosowanie produktów enzymatycznych, które stanowią świetną alternatywę do zabiegów z zastosowaniem peelingów kwasowych. Świetnie oczyszczają, odblokowują ujścia gruczołów wydzielniczych jak również działają przeciwzapalnie. Jest to najlepszy wybór w sytuacji pojawienia się niechcianych zmian, niedoskonałości. Przy zabiegu rozpuszczona zostaje warstwa rogowa, zamknięte pory skórne i zredukowane zmiany- wypryski.

TEGO LEPIEJ NIE RÓB!

Zabiegi, które stanowczo muszą poczekać na inny okres to zabiegi z zastosowaniem wszelkich urządzeń elektrycznych, radiofrekwencji i laseroterapii. Zakazane są również silne zabiegi złuszczające i stosowanie wszystkich peelingów kwasowych z grupy alfahydroksykwasów. Ponadto zabiegi na twarz powinny wykluczać zastosowanie masek algowych z alginatem. Zawierają one jod, który może niekorzystnie wpływać na pracę tarczycy. Oczywiście “na później” odkładamy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

W czasie ciąży nie decydujemy się również na wykonanie makijażu permanentnego, ze względu na kilka czynników: wzmożony przez odczucia bólowe stres, może zaszkodzić ciąży, a barwnik może się nie przyjąć bądź wybarwić na kolor dosyć nieprzewidywalny, na przykład jasny niebieski. Zależy to od zmian hormonalnych, które w tym czasie zachodzą w organizmie przyszłej Mamy. 

ZABIEGI NA CIAŁO TE MNIEJ I BARDZIEJ INWAZYJNE. ZABIEGI WSKAZANE W TRAKCIE CIĄŻY, POPRAWIAJĄCE NP. SAMOPOCZUCIE FIZYCZNE – CZY SĄ TAKIE?

Zabiegiem, który przynosi ulgę w późniejszych tygodniach ciąży jest masaż. Delikatne masaże nóg skupiają się na przedrenowaniu, czyli odprowadzeniu limfy do węzłów chłonnych, co pozwoli pozbyć się uczucia ciężkich, spuchniętych nóg. W przypadku wystąpienia bólu w okolicy lędźwiowej doświadczony fizjoterapeuta może pomóc złagodzić dolegliwości umiejętnym uciskiem tej okolicy. Najwygodniejsza pozycja dla kobiety w ciąży w trakcie tych zabiegów to pozycja leżąca na lewym boku. 

Kwestią sporną jest wykonywanie zabiegów drenujących z zastosowaniem aparatury. Zabieg polega na przeprowadzeniu limfy, zastoin wodnych do węzłów chłonnych za pomocą specjalnego masażera, głowicy, która przesuwa się po specjalnym ubraniu , które Pacjentka ma założyć do zabiegu. 

Z doświadczenia wiem, że zabieg przynosi ogromną ulgę, a pacjentki, u których ciąża przebiega bez żadnych komplikacji, wykonują te zabiegi na strefę nóg. Alternatywą jest wykonanie masażu z zastosowaniem bańki chińskiej. Jest to gumowa bańka, za pomocą której wykonujemy masaż nóg. Do zabiegu potrzebna jest bańka, oliwka oraz umiejętność wykonania masażu w taki sposób, aby nie doszło do powstania siniaków przez zbyt silne zassanie bańki. Robiąc taki masaż wykonujemy kilka ruchów okrągłych w górę i jeden posuwisty w dół.

FAKTY I MITY ZWIĄZANE ZWIĄZANE NP. Z FARBOWANIEM WŁOSÓW ALBO PRIMERAMI PODCZAS ROBIENIA PAZNOKCI.   

– Farbowanie włosów: nie ma przeciwwskazań do samej koloryzacji. W ciąży nie powinniśmy jednak farbować włosów w zamkniętych pomieszczeniach. Należy też zrezygnować z farb, które w składzie mają amoniak. Specjaliści sugerują także, aby z farbowaniem wstrzymać się do drugiego trymestru. 

– Manicure i pedicure: są to najczęściej wykonywane zabiegi w czasie ciąży. O ile zrezygnujemy z paznokci akrylowych, to pozostałe zabiegi są jak najbardziej bezpieczne. Korzystne jest, aby nie stosować preparatów zawierających aceton, formaldehyd oraz toluen.

– Przedłużanie, zagęszczanie rzęs: można wykonywać, o ile zabieg wykonywany był przed okresem ciąży, nie powodował zapalenia spojówek lub dyskomfortu i o ile przyszła mama jest w stanie wyleżeć zazwyczaj 2 godziny w jednej pozycji.

ZAKAZANE SKŁADNIKI W PRODUKTACH PIELĘGNACYJNYCH

W okresie ciąży zabronione jest stosowanie kosmetyków z zawartością retinoidów (retinol, retinal, tretynoina, izotretynoina), hydrochinonu, triclosanu, kofeiny, kwasu trójchlorooctowego (TCA), kwasu salicylowego. Niewskazane jest stosowanie olejków bergamotowego i rozmarynowego, dużych stężeń kwasów owocowych oraz fluorów. Należy uważać na kosmetyki z dużą zawartością barwników oraz ziół. Hydrochinon stosowany w kosmetykach rozświetlających i rozjaśniających charakteryzuje się wysokim stopniem wchłaniania. Z tego powodu nie jest on zalecany u kobiet ciężarnych.  Nie zaleca się również stosowania kosmetyków zawierających arbutynę. Mimo iż jest ona naturalnym składnikiem kosmetycznym pochodzenia roślinnego, może ulec przemianom chemicznym do hydrochinonu.

Tekst przygotowany przez:

Izabelę Szymbor, kosmetolog i właścicielkę Kliniki SKINSPACE